Bře 22, 2024 | Filmové projekce, Jeden svět

Jeden svět 2024 – NMnM program

Mezinárodní filmový festival o lidských právech
10—14/4 2024
Nové Město na Moravě

Zážitkem v kině to na Jednom světě jen začíná. Ať už se promítané filmy týkají vztahů, identity, svobody slova, zavedou nás do nenápadných uliček nebo válečných zón, přesahují svými tématy hranice kinosálů.

Festival každoročně představuje příběhy ze všech koutů světa a vypráví o životech lidí, které nám někdy mohou připadat vzdálené. Díky zážitkům z kina a síle promítaných filmů je ale můžeme na chvíli okusit téměř na vlastní kůži.

V Novém Městě na Moravě se veřejnost ve dnech 11.–14. dubna může těšit na šest filmů a besedy s tvůrci a odborníky.

Součástí festivalu v Novém Městě na Moravě jsou i dopolední školní projekce pro žáky 2. stupně základních škol a středoškoláky ve dnech 10.–12. dubna. Promítat budeme filmy na téma jinakosti, konfliktu na Ukrajině, potlačování lidských práv v Afghánistánu a inkluzivního veřejného prostoru. Besedovat budeme s česko-afghánskou novinářkou Fatimou Rahimi, ukrajinskou překladatelkou Irynou Zabiiaka, ředitelem Portima Tomášem Pospíšilem a režisérem Åsmundem Haslim (online). Díky všem zapojeným školám, že do toho jdou s námi!

Festival Jeden svět v NMnM pořádají Novoměstská kulturní zařízení ve spolupráci se spolkem Lysina, za laskavé podpory města Nové Město na Moravě.

Programový přehled

Kulturní dům Nové Město na Moravě

 

středa 10. dubna 2024
8:00–12:00 projekce pro ZŠ + beseda s Fatimou Rahimi

 

čtvrtek 11. dubna 2024
8:00–12:00 projekce pro ZŠ + beseda s Fatimou Rahimi
19:00 Bílý Anděl + beseda s Irynou Zabiiaka

 

pátek 12. dubna 2024
8:00–12:00 projekce pro SŠ + besedy s Irynou Zabiiaka a Tomášem Pospíšilem
19:00 Pingpongová rodina + panelová diskuse s Marcelou Strakovou a Martinem Nawrathem + online beseda s Åsmundem Haslim

 

sobota 13. dubna 2024
16:00 Proti větru + panelová diskuse s Dagmar Krišovou a Petrou Petrů
19:00 Kos v ostružiní

 

neděle 14. dubna 2024
16:30 Domov Chagrin Valley + panelová diskuse s Matějem Lejsalem, Ladou Žertovou a Petrou Stávkovou
19:00 Tady Havel, slyšíte mě?

Vstupné na projekce:

Základní vstupné – 100 Kč / 1 film
Senioři + studenti – 70 Kč / 1 film
Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají slevu 50%, doprovod zdarma. Slevu na vstupném žádejte na pokladně.
Předprodej vstupenek bude probíhat on-line v rámci sítě smsticket.cz nebo v kanceláři Informačního centra Nové Město na Moravě.
Prodej vstupenek na místě bude probíhat 30 min. před začátkem promítání.

Program pro veřejnost

Kulturní dům Nové Město na Moravě

● čtvrtek 11/4 v 19.00

Bílý anděl

White Angel – The End of Marinka

Arndt Ginzel / Německo / 2023 / 103 min.

+ BESEDA s Irynou Zabiiaka, ukrajinskou překladatelkou a aktivistkou
Policista Vasyl Pipa pomáhá evakuovat obyvatelstvo městečka Marjinka, které se ocitlo pod ruskou palbou. Po dobu několika měsíců zachycuje kamera na jeho helmě záběry, které jsou důkazem válečných zločinů.

Město Marjinka v Doněcké oblasti mívalo 10 tisíc obyvatel. Když Rusko napadlo Ukrajinu, museli skoro všichni utéct. Policista Vasyl Pipa a dobrovolnický tým se snaží dostat do bezpečí lidi, kteří se týdny schovávají v temných vlhkých sklepích, balí do pytlů mrtvé, poskytují první pomoc zraněným, ošetřují tržné rány od střepin. Pohybují se obyčejnou dodávkou, které místní brzy začnou říkat Bílý anděl. Na malou kameru připevněnou k přilbě snímá Vasyl dramatické události na východě Ukrajiny tak, jak se dějí. Tímto způsobem se mu podařilo natočit autentické svědectví o tom, jak Rusko vymazává Marjinku z povrchu zemského.

● pátek 12/4 v 19.00

Pingpongová rodina

Ping Pong Family

Åsmund Hasli / Norsko / 2023 / 59 min.

+ PANELOVÁ DISKUZE s Marcelou Strakovou, manažerkou kulturních institucí a Martinem Nawrathem, facilitátorem a terapeutem
+ ONLINE BESEDA s režisérem filmu Åsmundem Haslim
Skupina lidí různého původu se pravidelně setkává na Schouově náměstí v Oslu, kde hrají stolní tenis. Díky sportu navazují přátelství a vytvářejí svébytnou komunitu.

Pokud to počasí dovolí, kolem oblíbených pingpongových stolů je vždy rušno. Lidé se tu rádi pozastaví, poklábosí, pozorují ostatní hráče*hráčky při hře nebo se sami zapojí do hry. Skrze společnou vášeň ke sportu překonávají jazykové bariéry a sociální rozdíly. Pestrá komunita funguje jako rodina, která spolu prožívá každodennost i důležité životní mezníky. Protože však někteří ze skupiny mají liberální názor na konzumaci alkoholu a drog, hrozí, že město stoly odstraní. Film o pospolitosti otevírá otázku, zda jsou veřejná prostranství otevřená všem stejně bez rozdílu.

● sobota 13/4 v 16.00

Proti větru

Tack

Vania Turner / Řecko / 2024 / 95 min.

+ PANELOVÁ DISKUZE s Petrou Petrů, advokátkou obětí sexuálního násilí a Dagmar Krišovou, metodičkou sexuální výchovy
Sofia Bekatoru je řeckou olympijskou reprezentantkou v plachtění. Její život ale nabere zcela jiný kurz poté, co obviní vysoce postaveného sportovního funkcionáře ze znásilnění a zažehne tak první jiskru hnutí #MeToo v Řecku.

Být vrcholovým*ou sportovcem*kyní znamená odmala cestovat bez rodičů, jen se svým trenérem a týmem. Této křehké situace zneužil trenér další řecké sportovkyně Amalíji, jež se po Sofiině otevřené zpovědi také odváží promluvit. Člověk, kterému důvěřovala, ji poprvé znásilnil v jejích jedenácti letech. Dokument sleduje soudní proces, při němž je Amalíja soustavně ponižována a její obvinění bagatelizována ve snaze zdiskreditovat její výpověď i úspěšnou sportovní kariéru. Ačkoli soud nakonec rozhodne v Amalíji prospěch, ona i Sofia si uvědomují, že boj za modernizaci řeckého právního systému, kterému chybí ucelený rámec pro monitorování zneužívání mladistvých, tím teprve začíná.

● sobota 13/4 v 19.00

Kos v ostružiní

Blackbird Blackbird Blackberry

Elene Naveriani / Gruzie, Švýcarsko / 2023 / 110 min.

Hrdinkou nenucené ódy na ženskou nezávislost je svobodná žena ve středních letech, která po nečekané události začne přehodnocovat své priority a objevovat vlastní sexualitu.

Osmačtyřicetiletá Etero prodává v drogerii v zapadlé gruzínské vesnici. Do místní komunity nezapadá, nikdy se nevdala a nemá děti. Je nezávislou ženou pevných zásad, která toho mnoho nenamluví. Když jednoho rána sbírá ostružiny nad srázem, zaškobrtne a málem spadne do divoké řeky. Po hrozivém incidentu začíná okolní svět zakoušet s větší intenzitou a všemi smysly. Pozdní sexuální probuzení ale vyvádí z komfortní zóny jak samotnou Etero, tak její okolí. S nadhledem vyprávěné emancipační drama je adaptací románu Tamty Melašvili, gruzínské spisovatelky angažující se v boji za ženská práva. Stejně jako jeho protagonistka se i film vyznačuje směsí zemitosti a ležérního šarmu.

● neděle 14/4 v 16.30

Domov Chagrin Valley

Chagrin Valley

Nathalie Berger / Švýcarsko / 2023 / 62 min.

+ PANELOVÁ DISKUZE s odborníky na sociální práci Matějem Lejsalem, Ladou Žertovou a Petrou Stávkovou
Vypadá to tu jako na americkém předměstí 50. let minulého století. Obyvatelé Chagrin Valley, zařízení pro seniory*ky s demencí, vysedávají na předzahrádkách svých pomyslných domovů a scházejí se na náměstí, nad nímž nikdy nezapadá slunce.

„Proč jsem tady?“ ptá se devadesátiletá rezidentka Florence. Když jí zrovna slouží paměť, v jejím novém domově se jí líbí. Cení si obětavé péče ošetřovatelského týmu, s nímž ráda s nadhledem konverzuje. Rozhovory s lidmi ztrácejícími paměť zahrnují každodenní ujišťování o tom, co je zrovna za den nebo kolik je komu let. Film kromě mizejících duševních světů zaznamenává i tvrdou práci zaměstnanců*kyň, často ze sociálně vyloučených poměrů, které po noční směně v práci čeká další u nich doma. Idylickými kulisami zastřešeného maloměsta se proplétají sanitární vozíky a jeho obyvatelstvo společně tvoří svět, v němž se jedni hrouží hlouběji do minulosti, zatímco druzí s nadějí sní o lepší budoucnosti.

● neděle 14/4 v 19.00

Tady Havel, slyšíte mě?

Havel Speaking, Can You Hear Me?

Petr Jančárek / Česká republika / 2023 / 87 min.

Dosud nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla v osobním portrétu stárnoucího exprezidenta, který vždy nadřazoval zájmy obecné nad ty vlastní.

Místo vysněného státnického důchodu, čtení a chození do divadel zůstává Václav Havel aktivním politikem ve výslužbě, který cestuje po všech kontinentech, aby šířil hodnoty demokracie. Dokument je mnohovrstevnatým příběhem o odcházení velkého muže, jenž neztrácí nadhled ani smysl pro humor. Na sklonku života se Havel zamýšlí nad svým vlastním odkazem, ale i nad obecnými hodnotami lidství a demokracie ve dvacátém prvním století. Jak nakonec sám přiznává, exprezidentství je jedno z nejnáročnějších povolání, které za svůj život vykonával.

Děkujeme za spolupráci a podporu